Головна » Ощадливе виробництво: а Ви знаєте як це працює?

Ощадливе виробництво: а Ви знаєте як це працює?

 • від
Ощадливого виробництва

   Геніальність системи ощадливого виробництва (LEAN manufacturing) полягає у визначенні 7 типів втрат, які зазвичай виникають під час виробничого процесу та знаходяться у виробничому середовищі: транспортування, надлишкові запаси, переміщення, очікування, перевиробництво, надлишкові процеси та дефекти.

   Незважаючи на те, що технології помітно змінилися з 1980 року, коли компанія Toyota та інженер Тайчі Охно вперше популяризували концепцію ощадливого підходу, ці втрати все ще існують на будь-якому сучасному виробництві і потреба їх максимального зменшення є актуальною. Можливо, спочатку головним завданням ощадливого підходу LEAN і було зменшення втрат, але тепер це основа для створення розумних систем Індустрії 4.0. І далі ми розберемо, як це працює. 

   Крок 1: Наведіть порядок на виробництві

   Принцип 5S Kaizen – це серце системи ощадливого виробництва. Існує кілька різних способів перекладу ключових термінів саме для вашого бізнесу, але ми виокремимо такі:

 • організація порядку (set in order),
 • чистота (shine),
 • сортування (sort),
 • стандартизація (standardize),
 • дотримання (sustain).

ЗВОРОТНИЙ ЗВ'ЯЗОК


Отримайте консультацію фахівця та дізнайтесь вартість необхідної Вам послуги.

     Працюйте за цим принципом кожного дня, з кожним членом команди, і ви вже станете на шлях зменшення найбільш очевидних видів втрат. Ви також закладете основу для, мабуть, найважливішого та, проте, легко забутого, чинника в будь-якій системі управління ощадливим виробництвом – зміна культури.

     Крок 2: Змініть культуру

     Жодна програма, план чи методологія не спрацьовує, якщо люди, які її використовують, не роблять це звичкою. 5S і підхід ощадливого виробництва повинні стати повсякденною культурою. Для цього потрібен час, дисципліна та лідерство в організації.

     Крок 3: Визначте те, що має цінність

     Далі визначте цінність кожного процесу, який покращує ваш товар і те, за що готовий платити клієнт. Потім використайте мапу потоку цінностей (Value stream mapping), щоб графічно представити, як працює ваше підприємство, зі стандартними символами для позначення переміщень, зберігання, обробки, вимірювання, відвантаження тощо. Ця карта допоможе вам визначити втрати у поточному налаштуванні.

     Мапу потоку цінностей слід використовувати для того, щоб зрозуміти, як ефективніше та раціональніше налаштувати ваш фізичний простір. Це допоможе зменшити втрати, прискорити виробництво та поліпшити якість.

     Крок 4: Тримайте свої дані в порядку

     Для того, щоб будь-який бізнес міг конкурувати у глобальному масштабі, важливо мати миттєвий доступ до точних даних щодо усіх процесів. Це означає, як мінімум, створення електронної бази даних, яку весь персонал розуміє та використовує.

     Колись для відстеження важливих показників бізнесу достатньо було використовувати просте програмне забезпечення ERP (Планування ресурсів підприємства). Але на сучасному етапі виробникам потрібні розумніші рішення. Системи управління виробничими процесами MES – це вдосконалені програмні пакети, які відстежують усі найважливіші функції та дані, від сировини до робочих процесів, від технічного обслуговування до якості. Щоб ці системи працювали ефективно, дані повинні бути вичерпними та постійно оновлюватися. На щастя, зараз це легше зробити, ніж раніше, із використанням тегів RFID, NFC-чіпів та інших технологій, що допомагають автоматично контролювати фізичні об’єкти під час їх переміщення по виробництву.

     Крок 5: Автоматизуйте процеси

     Пам’ятайте, що кінцевою метою системи ощадливого виробництва є зменшення втрат. Якщо у вас на виробництві кожен виробничий осередок пов’язаний з усіма іншими, то деякі рішення можна повністю автоматизувати без необхідності втручання людини.

     Прикладом може бути замовлення матеріалів, коли запаси закінчуються, перехід на нову версію програми ЧПК або звернення до транспортної компанії, щоб забрати замовлення, яке чекає на вашому складі готових товарів. Автоматизовані системи можуть працювати швидше, ніж люди, якщо вони правильно налаштовані, економлячи при цьому час та гроші.

     Такі автоматизовані системи є основою прямого доступу до обладнання. Усі критично важливі машини та процеси повинні бути пов’язані між собою в електронному вигляді, щоб оператори могли не тільки бачити, що відбувається на поверсі, але й взаємодіяти та оптимізуватись одним натисканням кнопки. Зрештою, ви знатимете, що ваша система працює належним чином, коли вона вже буде не просто реагувати на зміни, а й попереджати про можливі втрати. І це відбудеться, коли ця система стане розумною.

     Крок 6: Користуйтесь розумними системами

     Ощадливе та розумне виробництво ставить акцент на постійне вдосконалення. Це відбувається тоді, коли робочі параметри надсилаються назад у систему, щоб уможливити використання штучного інтелекту та машинного навчання. Чим розумніша система, тим краще вона передбачить, коли машині потрібен буде час простою для технічного обслуговування, попередить вас про необхідність заміни зношеної деталі, та навіть відстежить погоду, щоб контролювати температуру та вологість повітря на заводі, перш ніж вони матимуть можливість вплинути на якість продукції.

     Перехід до ощадливого та розумного виробництва потребуватиме часу, старанності та спільної праці всієї команди. Але це правильний крок вперед та єдиний спосіб залишатися конкурентоспроможним.

     Тисніть кнопку “ЗАМОВИТИ”, якщо бажаєте отримати консультацію фахівця Технічного бюро “ЕйСкіл” щодо оптимізації виробничого процесу та впровадження ощадливого виробництва.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *